Organik Trafik Arttırma Yolları

Organik-Trafik-Artirma

Ödemeli reklamlar, bloglar ya da sosyal ​​medya unsurları; sitelere trafik çekmek için oldukça verimli yöntemlerdir. Ancak ortada doğal arama motoru kaynaklı bir trafik artışı yoksa bu işin sonunun nereye varacağı belirsizdir. Bu yüzden, arama motoru ve SEO uygulamaları aktif çalıştırılmadığı sürece; temel bir organik trafik de olmayacaktır.

 Web sitenizle ilgili yaptığınız veya yapacağınız her eylemin belli sonuçları vardır. Yeni tasarımlar, yeni sayfalar eklemek, yeni düzenlemeler yapmak, altyapı değişikliği ve çeşitli eylemler; bütçeyle ifade edilir. Sitenizde herhangi bir değişiklik yapmak istediğinizde, çoğunlukla zaman ve de para harcamanız gerekir. Bir de sitenizin, kullanıcılara ulaştırılması konusunda; yapılabilecek şeyler vardır. Bu konuda da, zaman veya para harcamanız gerekebilir.

 Web Sitenize Ulaşılmayı Kolaylaştırma Yöntemleri

 Kullanıcıların, bir web sitesine arama seçenekleri aracılığı ile ulaşması; daha verimli ve de daha ekonomiktir. Geçmişte, “Arama Motoru” kavramlarının yeni yeni ortaya çıktığı dönemlerde; kimsenin de bu türden kaygıları yoktu. Arama motorları zamanla kullanılmaya başlandı; ancak, şimdiki gibi karmaşık algoritmalar kullanılmıyordu. Sayfanızın bir kenarına, yüzlerce anahtar kelime serpiştirerek; arama motorlarınca bulunabilir hâle gelmek mümkün olabiliyordu.

 İnternette trafik elde etmek için, ödemeli arama platformları yoğun olarak kullanılır hâle geldi. Google AdWords, Bing Ads vb. platformlar, ödenecek miktarların belirlenmesini serbest hale getirerek; İnternet reklamcılığını genişletmeyi başardı. Ödemeli arama platformları; hedef kitle, coğrafi bölge, dil, yaş gibi belirlemeler yapmayı da mümkün kıldı. “Yeniden pazarlama” faktörünün; işin içine dahil olmasını sağladı. Böylelikle, kullanıcıların ilgisini çekmek için; yeni bir platform kullanmak da mümkün olmuş oldu.

 Sosyal medya da, bu süreçte; diğer bir önemli trafik sağlayıcı hâline dönüştü. Sosyal medya için de, belirli bir zaman harcamak ve belirli bir bütçe ayırmak gerekir. Sosyal medyada herhangi bir reklam vermiyorsanız, yeni kullanıcılar ile karşılaşma ihtimaliniz de düşer. Marka bilinirliği ile isminize duyulan güven ve sadakat, yüksek düzeylerde değilse; yapılabilecekler, tek başına dardır. Hitap ettiğiniz kitle çok geniş değil ise, sosyal medyada; “kendi çapında” bir şeyler yapmaktan öteye gidemeyebilirsiniz.

 Reklam verdiğinizde, hedefleyeceğiniz kitlenin belli bir kısmı; sosyal medya etkinliklerinizi beğenebilir. Fakat trafiği arttırmak için, bunu yaptığınızda; reklamınızı görmek istemeyen insanların sayısının da yüksek olabileceğini söyleyebiliriz. Verdiğiniz reklamın düzgün hazırlanmamasından kaynaklanabilen negatif dönüşler almanız da, söz konusu olabilmektedir.

 Organik Trafikte; SEO, Ödemeli Arama ve Sosyal Medya Araçları Arasındaki Farklar

 SEO, yapacağınız her şeyde; organik trafik yani doğal trafiği arttırmak içindir. Çalışmalarınızın sonuç vermesi, belli bir zaman almaktadır. Gelişim, kademeli olarak gerçekleşmektedir. Sürekliliği olan bir çalışma gerektirmektedir. Belli bir konuyu ya da konuların tümünü de hedefleyebilirsiniz. SEO projenizi, siz sonlandırsanız dahi; sitenizden dönüşüm elde etmeye hâlâ devam edersiniz.

web-site-trafik

 Ödemeli arama yöntemlerinde, kurulumunu yaptığınız andan itibaren sonuç almaya başlarsınız. Belli bir konuyu hedefleyebilirsiniz. Marka bilinirliği ile belli bir ürün veya hizmet grubu sunumuna, büyük destek sağlar. Bütçe ile teknik yönetimin, çok sıkı yapılması gerekir. Ödemeli arama projelerinizi sonlandırdığınız andan itibaren ise, sonuç alma ihtimaliniz artık yoktur.

 Sosyal medya hesabını takip edecek kullanıcılara ulaşmak içinse, oldukça uzun süreli eforlar sarf edilmesi gerekebilmektedir. Çalışmanın sonuç vermesi, zaman almaktadır. Gelişim, kademeli olarak gerçekleşmektedir. Sosyal medya projenizi sonlandırdığınız andan itibaren ise, sonuç alma ihtimaliniz kademeli olarak ortadan kalkmaktadır.

 Sosyal medya ile organik trafiği arttırmak mümkündür. Pek çoğumuzun sosyal medya hesapları vardır. Sosyal medya ağları içerisinde en çok kullanılanlardan birisi, kuşkusuz Facebook'tur. Facebook yoluyla, organik trafiği arttırmak da mümkün olmaktadır.

 Facebook ile Organik Trafik Arttırma Yolları

 Facebook’tan organik trafik arttırma yöntemleri, farklı şekillerde gerçekleştirilebilir.

 1). Facebook Profilinde Paylaşım

 Web sitenizi veya belirli bir içeriği facebook profilinizde paylaşarak, facebook arkadaşlarınızın; linki tıklamasıyla, trafik çekmiş olursunuz.

 2). Facebook'ta Yorum

 Bu seçenekte, Facebook’ta yorum kısmına web site linkinizi yerleştirerek; linki görüp tıklayanlardan, organik trafik çekmiş olursunuz.

 3). Facebook Gruplarında Paylaşım

 Son dönemlerde facebook grupları çoğaldı ve de arkadaşlarımız, bazen bizim isteğimiz dışında; bizleri, facebook guruplarına ekleyebilmektedir. Buradan gelen bildirimlerse, çoğumuzun canını sıkabiliyor; fakat grupları, web site sahibinin kullanması gerektiği gibi kullanacağız. Eklendiğiniz bütün gruplarda web site linkini paylaşabilirsiniz. Bu linki gören grubun diğer üyeleri, linke tıklar ve de böylece; yine organik trafik çekmiş olursunuz.

 Blog ve Forumlarda Link Paylaşımı ile Organik Trafik Arttırma

 İnternette, pek çok forum sitesi bulunmaktadır. Bu forum sitelerine üye olarak, forumda paylaştığınız bir konuya; linkinizi verebilir ve web sitenize trafik çekebilirsiniz.

 İnternette, yine pek çok blog sitesi de bulunur. Sitelerin de, genellikle belli bir okuyucu kitlesi bulunmaktadır. Aralıklarla, bu sitelerdeki yazıların altına yorum yapabilir ve sitenizi ekleyebilirsiniz. Ayrıca zaten, birçok blog sitesinin yorum kısmında da; web siteniz diye bir kutucuk bulunmaktadır. İlgili kısma sitenizin linkini yerleştirebilir ve de böylece, trafik çekebilirsiniz.

 Firma Tanıtım Rehberleri ve Dizin Siteleri ile Organik Trafik Arttırma

 Firma tanıtım rehberleri seçeneği, kurumsal siteler için oldukça iyi bir yöntemdir. Şu an, internette; pek çok firma tanıtım rehberi bulunmaktadır. Web sitenizin konusuyla alakalı firma rehberini bulabilir ve web sitenizi, bu firma rehberine ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, sitenizin linkini görenler; tıklayıp sitenize gidecektir. Bu da, organik trafik elde etmeyi ya da trafiği arttırmayı sağlayacaktır.

 Dizin siteleri de, firma tanıtım rehberlerine benzetilir; ama bunlara, kişisel blog yahut herhangi konuda site ekleyebilirsiniz. Ayrıca, dizin sitelerinin bazıları ise; sitenizin tanıtım yazılarını ya da kısa açıklamalarını eklemenize de olanak sağlayabilmektedir.

 Organik Trafik Arttırmada İçerik Yönetimi

 Arama trafiği yüksek olan belli bir konu seçmek ve de SEO işlemlerini uygulamak, önemli bir konudur. İçeriğiniz iyi değilse, her ne yaparsanız yapın; bütün yaptıklarınız boşa gidecektir. Bu yüzden, içeriğinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken; bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

 1). İlgi Çekici Bir Giriş Yapmak

 İşin bu kısmı, oldukça önemlidir. Çünkü kullanıcılar, genellikle ilgi çekici bir girişle; doğru yerde olduklarını düşünürler. Giriş bölümünde, ziyaretçilere bu deneyim; kesinlikle yaşatılmalıdır. Bunu yapmazsanız, kullanıcılar; web sitenizi hızla terk edebilir. Ziyaretçilerinize güven veren kelimelerle başlayabilir ve de promosyonlar sunabilirsiniz. En önemlisi ise, onlarla paylaştığınız her şeyi; iyi bir sunumla yapmaktır.

 2). Sayfa Görünümü ve İçeriğin Okunabilirlik Seviyesine Dikkat Etmek

 Bir ziyaretçinin ilk bakacağı şey, aslında sayfanızın nasıl göründüğüdür. İlk olarak, bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Karmakarışık yapıdaki bir sayfayla karşılaşırsa, okuyucu; muhtemelen o sayfayı, hemen terk eder.

 Bu konuda, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İçeriğinizi, kısa paragraflara bölerek hazırlamanız; uygun olacaktır. Paragrafları da, ilgi çekici görsellerle ayırabilir ve de içeriğinizi daha da okunabilir bir kıvama getirebilirsiniz. İlgi çekmek için, sadece hazır görselleri kullanmayın. Ayrıca, kullandığınız görseller de; kullanıcıya fayda sağlayabilecek bir şeyler içermelidir.

 İçerik yönetimi, düzenli görünümlü ve ilgi çekici görseller ile bütünleştirilmelidir. Bu detay noktalara dikkat etmek de, internet ortamındaki organik trafiği arttırabilmenize yardımcı olacaktır.

Muhammet Ali Fazlıoğlu

Sektörde uzun bir süredir çalışmaktayım,Birden fazla projede yer aldım.Web Yazılım,Seo ve Sosyal Medya Konularında Uzmanım,Eksiklerimi kapatmak için eğitimler ve araştırmalar yapmaktayım.Hedefim Dijital Pazarlama alanında Türkiye'de en iyisi olabilmek.