Seo Nedir

Seo-Nedir

  Google, Firefox, Yandex gibi tüm arama motorlarında firmanızın ya da markanızın üst sıralarda yer almasını sağlayan sisteme SEO ( Serach Engine Optimization ) denmektedir. SEO’ nun Türkçe adı ise Arama Motoru Optimizasyonu’ dur.

 SEO Ne İşe Yarar

 Dijital pazarlama süreçlerinin bir sonucu olarak marka bilinirliği ve marka değerinde artış gözlenerek tüketicilerin ürün ya da firma hizmetinin satın alımlarının artmasına katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak SEO ( Search Engine Optimization ) çalışmaları sayesinde satışların pozitif yönde etkilendiği gözlemlenmektedir. Şirket ya da marka stratejileri doğrultusunda satış artışının gerçekleşmesi, marka değerinin artması ve kurumsal büyüme sürecinin sağlanmasının SEO çalışmalarıyla doğrudan bir etkisi bulunmaktadır.

 SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

 SEO ( Seach Engine Optimization ) çalışma süreçlerinin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak özgün içerik çalışması yapılmasına özen gösterilmelidir. SEO nasıl yapılır sorusunun en genel anlamıyla yanıtı özgün, hızlı ve sürdürülebilir çalışma sistematiğinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır. Çalışma sistematiğinin etkin ve başarılı bir şekilde yönetilmesi için gerekli olan ana başlıklar aşağıda yer almaktadır.

Seo-Ne-İse-Yarar

 1. Firmalara ait oluşturulan tüm sitelerin site kodlarının yazım süreçlerinin SEO ( Seach Engine Optimization ) sistematiğine uygun olacak şekilde hazırlanması gerekmektedir.

 2. Dijital pazarlama süreçlerinde yer alan tüm analiz araçlarının doğru zamanda başarılı bir şekilde kullanılması önem taşımaktadır.

 3. Firma ya da marka kendi sektöründe yer alan rakiplerin dijital pazarlama süreçlerini ve web sitelerini sürekli olacak şekilde takip etmeli ve gözlemlenmelidir.

 4. SEO sistematiğinde ön sıralarda yer alabilmek için backlink sorgulaması yapan sitelerini ve rakiplerin siteleri içerisine aldığı tüm bağlantıları takip etmeli ve iyi bir analiz yapılmalıdır. Analiz sonrasında ise ön sıralara yerleşebilmek için yapılması gereken strateji rotaları oluşturularak başarılı bir şekilde uygulanmalıdır.

Profesyonel Seo desteği için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 5. Firma ya da marka sitelerinin açılış hızı ve site hızı arama motorlarının olumlu yanıt verebileceği düzeye çıkartılmalıdır.

 6. Site içerisinde yer alan ve yer alması planlanan tüm makalelerin içerisinde anahtar kelimeler olacak şekilde hazırlanması önemlidir. Ayrıca tüm makalelerin kullanıcılara fayda sağlayacak şekilde hazırlanan özgün içeriklerden oluşması SEO çalışmalarında üst sıralarda olmaya fayda sağlayacaktır.

 7. Site içerisinde kullanılan tüm resimlerin makalelerde olduğu gibi özgün olmalıdır. Ek olarak site içerisinde kullanılan görsel materyallerin boyutlarına da dikkat edilmelidir.

 8. Sitede doğal backlink kullanımın sağlanması fark yaratacaktır. Böylece sitenin daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmesinin sağlanmasının da önü açılacaktır.

 9. Sitede yapısal veri kullanımı kurallarına özen gösterilmelidir.

 10. Sitenin ya da sitede yer alan içeriklerin spam olabileceğiyle ilgili verilere ulaşılmasının önüne geçilmelidir.

 11. Kullanıcıların aradığı kelimeler ve sektör kullanımlarından yola çıkılarak başarılı ve efektif anahtar analizi yapılmalıdır. Sonraki adım ise anahtar kelimelerin kullanımının doğru bir şekilde yapılmasının sağlanmasıdır. Bu şekilde içerikler daha fazla kişinin ilgisini çekeceği için ziyaretçi oturumları ve sitede kalma süresinde pozitif yönde artış olacaktır.

 12. Sitede yer alan içeriklerin SEO sistematiğine uygun olabilmesi için içeriklerin uzunluğu da önem taşımakta olup; içerikler site ziyaretçilerine faydalı olacak şekilde yazılmalıdır.

 İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken yazının özgün olması gerektiği kadar konu özgünlüğünün de gerekliliğidir. Böylece kullanıcılar özgün konu aramalarında ilk olarak sizin içeriklerinizle karşılaşacaklardır.

 13. Sitenin her detayı büyük bir titizlikle yürütülmelidir. Bu konuya domain alma süreçleri de girmektedir.

 14. Arama motorlarının belirlemiş olduğu kalite standartları adım adım izlenmeli ve uygulanmalıdır.

 Dijital pazarlama kanalları kullanılarak siteye yönlendirme yapılmalıdır.

 15. Yerel dizine kayıt olunması gerekmektedir.

Muhammet Ali Fazlıoğlu

Sektörde uzun bir süredir çalışmaktayım,Birden fazla projede yer aldım.Web Yazılım,Seo ve Sosyal Medya Konularında Uzmanım,Eksiklerimi kapatmak için eğitimler ve araştırmalar yapmaktayım.Hedefim Dijital Pazarlama alanında Türkiye'de en iyisi olabilmek.