Teknik Seo Nedir Ve Ne İşe Yarar?

teknik-seo

 Seo kavramı, internet sitelerinin iyi bir performansa sahip olması için son derece önemli bir çalışmadır. Teknik seo olarak adlandırılan çalışma, sitelerin yazılımsal düzeyde incelenmesini kapsamaktadır. Ve birçok seo kriterinin değerlendirilmesini içermektedir. Sitelerin gereken verime sahip olması için mutlaka Teknik Seo çalışmasının yapılması gerekir.

  Teknik Seo Çalışmasının İçeriği

 Teknik seo çalışması, bir internet sitesini birçok yönden değerlendirmeyi gerektirir. Buna göre bir sitenin url yapısından, bağlantı yapılarına kadar her şey detyalıca incelenir. Ve uygunluğu kontrol edilir. Çünkü internet sitelerinin arama motorlarının üst sıralarında görüntülenmesi, bahsedilen bu yapılarla da alakalıdır. Her yönden kusursuz tasarlanan siteler, arama motorları tarafından kabul edilir. Ve ancak gerçekten kusursuz olan siteler arama motorlarında üst sıralarda görüntülenir.

 Teknik seo çalışmasında sitenin robots kodları ve canonical bağlantıları gözden geçirilir. Buna ek olarak sitede kullanılan heading etiketi ve alt etiketler değerlendirmeye alınır. Sitede kullanılan anahtar kelimelerin uygunluğu, doğruluğu gibi konular da değerlendirmenin bir parçasıdır.

Search-Engine-Optimization

 Teknik Seo Çalışmasının Hedefi

 Teknik seo çalışması, siteleri yüksek bir performansa kavuşturmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, internet sitelerinin hedef kitlesine ulaşması adına büyük değer taşımaktadır. Her gün arama motorlarında milyonlarca arama yapılmaktadır. Yapılan bu aramalar, internet kullanıcılarının tercihlerine ve ihtiyaçlarına hizmet etmektedir.

 Arama motorları, kullanıcıların ihtiyaçlarını içeren internet sitelerini onlara gösterir. Bunu sağlarken seçilecek sitelerin, mükemmel bir tasarımla hazırlanmış olmasını tercih ederler. İnternet sitelerinde oluşan bağlantı hataları, hız sorunları gibi hatalar, sitenin verimini düşürür. Bu hatalara sahip bir site, arama motorlarının ilk tercihleri arasında yer alamaz. Teknik seo çalışmaları, sitelerin kusurlarını ortadan kaldırmayı hedefler. Bu sayede site, hedef kitlesine kolayca ulaştırılabilir.

  Teknik Seo Uygulamasının Getirisi

 Günümüzde internet teknolojisi, tüm dünyada yaygınlaştı. Artık işletmeler, ürün ve hizmet sunan ticarethaneler internet siteleriyle daha aktif durumdalar. Bununla birlikte sanatsal, kültürel anlamda yapılan çalışmalar, inetrnet sayesinde çok daha geniş kitlelere ulaştırılabiliyor. Buradan yola çıkılarak, emeklerin çok daha hızlı şekilde kazanca dönüştürülmesi söz konusu oldu. Fakat bunu yapabilmek için bir internet sitesinin gereken düzenlemeleri içermesi şarttır.

 Teknik seo çalışmaları, sunulan her türlü hizmetin ve eylemin kitlelere kolayca sunulmasını sağlar. İnternet sitelerinde yapılan performans düzenlemeleri, hızlı ulaşılır olmaya yardım etmektedir. Teknik seo uygulaması size, çalışmalarınızı onlara ihtiyaç duyan kimselere direk biçimde ulaştırmayı sunmaktadır. Bu çalışmanın en büyük getirisi, zamandan tasarruf ederek sunduğunuz hizmetlere en kısa yoldan ulaşılmasını sunmasıdır.

  Teknik Seo Analizi ve Uygulaması

 Teknik seo analizi ve uygulaması, bu konuda profesyonel hizmet sunan kimseler tarafından gerçekleştirilmektedir. Uygulamadan önce bir internet sitesi tüm detaylarıyla gözden geçirilir. İnternet sitesinin alan adı, hızı, sitede kullanılan linkler gibi tüm detaylar incelenir. Bunlar arasında performansı düşüren etkenler var ise, bunlar tespit edilir Sonrasında ise,sorunların giderilmesi için çalışmalar başlar.

 Örneğin bir e ticaret sitesi söz konusu ise, bu sitede ürünlerin doğru etiketlerle tanıtılması çok önemlidir. Kullanılan doğru etiketler, o ürüne ihtiyaç duyan kimseleri size direk şekilde ulaştıracaktır. Aynı şekilde ürünlerin etkili görsellerle sunulması değer taşır. Ürüne ilişkin bilgilerin ürün açıklamasında yer alması, önemlidir.

 E ticaret sitelerindeki ödeme yöntemlerinin kolaylığı da bir kriterdir. Yöntemlerin fazlalığı, müşterilerin tercih ettiği bir durumdur. Bunun gibi detayların kontrol edilmesi ve hataların giderilmesi teknik seo çalışmasının önemli bir parçasıdır. Yapılan analiz ve uygulamalar, bu tür çalışmaları içermektedir.

  Teknik Seo Ve Anahtar Kelime Çalışması

 Teknik seo çalışmalarında anahtar kelimeler de çok önemli bir yere sahiptir. Anahtar kelime, internet kullanıcılarının arama motorlarında arama yaptıkları sözcüklerdir. Her sektörün belli arama sözcükleri vardır. Bu sektörlerde sunulan ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyanlar, anahtar kelimeler ile arama yaparlar.

 Teknik seo uygulamasında doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi hayli değer taşır. Hizmet sunulan sektör ile ilgili doğru anahtar kelimelerin seçilmesi şarttır. Daha sonra bu sözcüklerin sitede gereken yerlerde, gereken miktarlarda kullanılması gerekecektir. Bu sayede müşterileriniz size daha hızlı ulaşabilirler.

  Teknik Seo ve Backlink Uygulaması

 Teknik seo uygulamalarında backlink çalışmaları da yapılmalıdır. Backlink, bir internet sitesinin linkinin başka sitelerden verilmesidir. Ancak bu çalışma yapılırken dikkatli olunmalıdır. Backlink uygulaması, yararlı olduğu kadar aynı zamanda siteye zarar da verebilir. Fazla backlink verilmesi, bunun performansı düşük olan sitelerden yapılması, bir siteye fayda yerine zarar verir. Bu sebeple teknik seo analizinde backlink sayılarının gözden geçirilmesi şarttır. Zararlı görülen backlinkler varsa bunların ortadan kaldırılması gerekmektedir.

 Verimli Bir Teknik Seo Uygulamasının Önemi

 İnternet akıl almaz derecede büyük bir sanal ağdır. Bu ağ üzerinde milyonlarca internet sitesi mevcuttur. Ve hepsinin de hedefinde arama motorlarının ilk sıralarında görüntülenmek vardır. Bunca sitenin arasından öne çıkmak, tanınmak, bilinmek ancak detaylı bir teknik seo çalışmasıyla yapılabilir.

 Çağımızda emeklerin karşılık bulması, teknolojiyi doğru kullanmakla daha kolaydır.

 Teknik seo çalışmasıyla düzenlenen bir internet sitesi, emeklerinizin geri dönüşünü kolay kılacaktır. Buradan yola çıkılarak son dönemlerde internet sitelerinin gereken biçimde düzenlenmesi önem kazanmıştır. Başarılı olmak isteyen tüm internet sitelerinin doğru bir seo analizinden geçirilmesi esastır.

 Teknik Seo Analizi, bu konu hakkında deneyimli ve bilgili kimselerce yapılmalıdır. İnternet sitenizin başarıya ulaşması adına sizler de güvenilir kimselere başvurarak, sitenizi kontrol ettirebilirsiniz

Muhammet Ali Fazlıoğlu

Sektörde uzun bir süredir çalışmaktayım,Birden fazla projede yer aldım.Web Yazılım,Seo ve Sosyal Medya Konularında Uzmanım,Eksiklerimi kapatmak için eğitimler ve araştırmalar yapmaktayım.Hedefim Dijital Pazarlama alanında Türkiye'de en iyisi olabilmek.